INEC Releases Names Of Nigeria Senators-Elect, Okorocha Omitted

by Bamidele Ogunberu Posted on March 12th, 2019

Abuja, Nigeria: The Independent National Electoral Commission (INEC) has released a comprehensive list of Senators-elect, following the February 23 Presidential and National Assembly elections.

In a statement from the electoral body on Monday, INEC announced that it would present certificates of return to those whose names are on the list on Thursday, March 14.

However, some names were omitted from the list which had a provision for 109 slots, with various remarks as to the reason for the omission.

Very notable among those who were omitted was Imo State Governor, Rochas Okorocha, who won the election for Imo West Senatorial district.

According to INEC, the governor’s name was omitted over the allegation that the returning officer declared him the winner ‘under duress’.

The list was published two weeks after Nigerians elected their representatives at both chambers of the National Assembly, for another four years.

The election was keenly contested by candidates of various political parties, as some lawmakers and sitting state governors were shocked by their co-contestants in the polls.

The Returning Officer for Imo West district election, Professor Ibeawuchi Innocent, had said that he declared Governor Okorocha the winner under duress.

“I declared this thing before under duress; I’m still under duress declaring this one,” Professor Innocent had said at the collation centre in February.

But the governor faulted the allegations and accused the returning officer of acting a script.

He had also called on the Resident Electoral Commissioner (REC) in the state to call the electoral official to order.

In his reaction, INEC Chairman Professor Mahmood Yakubu stated that the commission would not reward “bad behaviour”.

The INEC boss had warned that politicians caught in any act of electoral malpractice would not receive the certificate of return.

See the full list of senators-elect below:

STATES/SENATORIAL DISTRICTS NAMES GENDER
ABIA
ABIA NORTH ORJI UZOR KALU (APC) M
ABIA CENTRAL THEODORE ORJI (PDP) M
ABIA SOUTH SUPPLEMENTARY
ADAMAWA
ADAMAWA NORTH ISHIAKU CLIFF (PDP) M
ADAMAWA CENTRAL AISHATU DAHIRU (APC) F
ADAMAWA SOUTH BINOS YERO (PDP) M
AKWA IBOM
AKWA IBOM NORTH EAST BASSEY ALBERT (PDP) M
AKWA IBOM NORTH WEST CHRIS EKPENYONG (PDP) M
AKWA IBOM SOUTH AKON EYAKENYI (PDP) M
ANAMBRA
ANAMBRA NORTH STELLA ODUAH (PDP) F
ANAMBRA CENTRAL UCHE EKWUNIFE (PDP) F
ANAMBRA SOUTH IFEANYI UBA (YPP) M
BAUCHI
BAUCHI NORTH MOHAMMED BULKACHUWA (APC) M
BAUCHI CENTRAL JIKA HALIRU (APC) M
BAUCHI SOUTH CANDIDATE TO BE DETERMINED BY COURT ORDER
BAYELSA
BAYELSA EAST DEGI BIOBARAKU WANGAGRA (APC) M
BAYELSA CENTRAL DIRI DOUYE (PDP) M
BAYELSA WEST EWHRUDJAKPO LAWRENCE (PDP) M
BENUE
BENUE NORTH EAST GABRIEL SUSWAM (PDP) M
BENUE NORTH WEST EMMANUEL ORKER-JEV (PDP) M
BENUE SOUTH PATRICK ABBA MORO (PDP) M
BORNO
BORNO NORTH KYARI ABUBAKAR (APC) M
BORNO CENTRAL KASHIM SHETTIMA (APC) M
BORNO SOUTH ALI NDUME (APC) M
CROSS RIVER
CROSS RIVER NORTH ROSE OKO (PDP) F
CROSS RIVER CENTRAL SANDY ONOR (PDP) M
CROSS RIVER SOUTH GERSHOM BASSEY (PDP) M
DELTA
DELTA NORTH PETER NWAOBOSHI (PDP) M
DELTA CENTRAL OVIE OMO-AGEGE (APC) M
DELTA SOUTH JAMES MANAGER (PDP) M
EBONYI
EBONYI NORTH SAM EGWU (PDP) M
EBONYI CENTRAL OBINNA OGBA (PDP) M
EBONYI SOUTH MICHAEL AMA-NNACHI (PDP) M
EDO
EDO NORTH FRANCIS ALIMEKHENA (APC) M
EDO CENTRAL CLIFFORD ORDIA (PDP) M
EDO SOUTH MATTHEW UROGHIDE (PDP) M
EKITI
EKITI NORTH OLUBUNMI ADETUNMBI (APC) M
EKITI CENTRAL OPEYEMI BAMIDELE (APC) M
EKITI SOUTH ADEBAYO ADEYEYE (APC) M
ENUGU
ENUGU EAST CHIMAROKE NNAMANI (PDP) M
ENUGU WEST IKE EKWEREMADU (PDP)
ENUGU NORTH CHUKWUKA UTAZI (PDP) M
GOMBE
GOMBE NORTH ALKALI AHMED (APC) M
GOMBE CENTRAL DANJUMA GOJE (APC) M
GOMBE SOUTH AMOS BULUS (APC) M
IMO
IMO EAST ONYEWUCHI FRANCIS (PDP) M
IMO NORTH SUPPLEMENTARY
IMO WEST DECLARATION MADE UNDER DURRESS
JIGAWA
JIGAWA NORTHEAST IBRAHIM HASSAN (APC) M
JIGAWA NORTHWEST DANLADI SANKARA (APC) M
JIGAWA SOUTHWEST MOHAMMED SABO (APC) M
KADUNA
KADUNA NORTH SULEIMAN KWARI (APC) M
KADUNA CENTRAL UBA SANI (APC) M
KADUNA SOUTH DANJUMA LA’AH (PDP) M
KANO
KANO NORTH BARAU JIBRIL (APC) M
KANO CENTRAL IBRAHIM SHEKARAU (APC) M
KANO SOUTH KABIRU GAYA (APC) M
KATSINA
KATSINA NORTH AHMED BABBA-KAITA (APC) M
KATSINA CENTRAL KABIR ABDULLAHI (APC) M
KATSINA SOUTH BELLO MANDIYA (APC) M
KEBBI
KEBBI NORTH ABDULLAHI YAHAYA (APC) M
KEBBI CENTRAL ADAMU ALIERO (APC) M
KEBBI SOUTH BALA IBN NA’ALLAH (APC) M
KOGI
KOGI EAST SUPPLEMENTARY
KOGI CENTRAL YAKUBU OSENI (APC) M
KOGI WEST DINO MELAYE (PDP) M
KWARA
KWARA NORTH UMAR SADIQ (APC) M
KWARA CENTRAL YAHAYA OLORIEGBE (APC) M
KWARA SOUTH OYELOLA ASHIRU (APC) M
LAGOS
LAGOS EAST ADEBAYO OSINOWO (APC) M
LAGOS CENTRAL OLUREMI TINUBU (APC) F
LAGOS WEST ADEOLA OLAMILEKAN (APC) M
NASARAWA
NASARAWA NORTH GODIYA AKWASHIKI (APC) M
NASARAWA WEST ABDULLAHI ADAMU (APC) M
NASARAWA SOUTH TANKO AL’MAKURA (APC) M
NIGER
NIGER NORTH SABI ABDULLAHI (APC) M
NIGER EAST MOHAMMED SANI MUSA (APC) M
NIGER SOUTH BIMA ENAGI (APC) M
OGUN
OGUN EAST MUSTAPHA OLALEKAN (APC) M
OGUN CENTRAL IBIKUNLE AMOSUN (APC) M
OGUN WEST TOLULOPE ODEBIYI (APC) M
ONDO
ONDO NORTH AJAYI BORROFICE (APC) M
ONDO CENTRAL AYO AKINYELURE (PDP) M
ONDO SOUTH NICHOLAS TOFOWOMO (PDP) M
OSUN
OSUN EAST ADENIGBA FADAHUNSI (PDP) M
OSUN CENTRAL AJIBOLA BASHIRU (APC) M
OSUN WEST ADELERE ARIOWOLO (APC) M
OYO
OYO NORTH ABDULFATAI BUHARI (APC) M
OYO CENTRAL TESLIM FOLARIN (APC) M
OYO SOUTH KOLA BALOGUN (PDP) M
PLATEAU
PLATEAU SOUTH SUPPLEMENTARY
PLATEAU CENTRAL DIMKA AYUBA (APC) M
PLATEAU NORTH GYANG ISTIFANUS DUNG (PDP) M
RIVERS
RIVERS EAST SUPPLEMENTARY
RIVERS SOUTH EAST MPIGI BARINADA (PDP) M
RIVERS WEST SUPPLEMENTARY
SOKOTO
SOKOTO NORTH ALIYU WAMAKKO (APC) M
SOKOTO EAST ABDULLAHI GOBIR (APC) M
SOKOTO SOUTH ABUBAKAR TAMBUWAL (APC) M
TARABA
TARABA NORTH ISA SHUAIBU LAU (APC) M
TARABA CENTRAL YUSUF ABUBAKAR YUSUF (APC) M
TARABA SOUTH EMMANUEL BWACHA (PDP) M
YOBE
YOBE NORTH AHMED LAWAN (APC) M
YOBE SOUTH IBRAHIM BOMAI (APC) M
YOBE EAST IBRAHIM GEIDAM (APC) M
ZAMFARA
ZAMFARA NORTH KAURA TIJANI YAHAYA (APC) M
ZAMFARA CENTRAL ALIYU ISA BILBIS (APC) M
ZAMFARA WEST ABDUL’AZIZ YARI (APC) M
FCT PHILIP ADUDA (PDP) M

Author

Bamidele Ogunberu

Bamidele Ogunberu

Staff Writer
Phone
Email

Leave a Reply